Sedenie na zemi

Sedenie na zemi sa stalo populárnym pre mnoho subkultúr v našej západnej civilizáci. Posedávame v čajovniach, sedíme v lotosových pozíciách na jóge, či navštevujeme meditačné zásedy.

Avšak pokiaľ máme v tejto polohe vydržať nejaký čas, je to pre nás pomerne problematická poloha a nedokážeme sa v nej uvoľniť. Ako je potom možné, že je táto pozícia pre mnoho kultúr vo svete taká prirodzená a títo ľudia presedia celý život na zemi pri takmer všetkých činnostiach?

Vysvetlíme si prečo.

Keď sa narodíme, naše kosti majú chrupavkovitú štruktúru, a až postupom veku osifikujú, menia sa na dospelé kosti. Každý kĺb má vo vývine dieťaťa svoj presný čas, kedy dozreje na kosť.
Osifikáciu kostí ovplyvňuje mechanické namáhanie, takže pozície tela, ktoré sú pre človeka bežné v detstve, určia, ako sa nastavia bedrové kĺby a ostatné dolné časti tela. Ovplyvňuje to aj rozsah pohybu a tvar spoja bedrových kĺbov. Človek, ktorý sedel od detstva na zemi, má inú architektúru bedier ako človek, ktorý si tento návyk v detstve nevypestoval.

Taktiež svaly majú pokojovú dĺžku prispôsobenú zvyčajne používaným polohám. Zatiaľ čo svaly sa dajú ovplyvniť cvičením a strečingom, kosti už nie. Preto je dobré vedieť, že dĺžkou praxe nebudeme vedieť nacvičiť uvoľnenosť v tejto pozícii, pokiaľ sme v tom nevyrastali.

A tu sa dostávame k tomu, prečo sa nám sedí zle.
Naša panva je obmedzená vonkajšími bedrovými rotátormi - svalmi, ktoré držia bedrový kĺb, a tiež samotným tvarom bedrovej kĺbovej jamky. Nie je prispôsobená na sedenie na zemi. Buď sa uvoľníme a sme zhrbení, alebo sa narovnáme a sme v napätí, čo je unavujúce. Obe tieto možnosti sú pre nás neprirodzené.

Z tohto dôvodu je dobré používať rôzne podložky alebo meditačný vankúš na sedenie. Keď si pod zadok dáme vankúš, poloha bedrových rotátorov sa zmení a telo sa viac uvoľní. Tiež keď budeme mať nohy nižšie ako boky, lepšie sa prispôsobia tvaru bedrovej jamky. V takejto polohe sa potom vieme viac uvoľniť a venovať sa svojej praxi.

V prípade, že máte dojem, že vám ani vankúš nepomáha, pravdepodobne budete mať poskracované svaly bedier. Môžete si dať pod zadok väčší vankúš (napríklad z výškou 22 a viac centimetrov), alebo si sadnite na stoličku. Nie je potrebné za každú cenu trénovať sedenie na zemi, ak vám to spôsobuje priveľké problémy.

Ak sa však napriek tomu chcete zlepšiť v sedení na zemi, môžete pomôcť pohyblivosti svalov bedier tým, že budete cvičiť strečing dolných končatín a bedových kĺbov. Tieto svaly sa vám postupom času viac natiahnu a na meditačnom vankúši sa nohy uložia do lepšej pozície - klesnú nižšie pod úroveň bedier. Vy tak budete môcť pohodlnejšie sedieť v meditačnej pozícii.

Za týmto účelom vám odporúčam si pozrieť nejaké tutoriály na internete, alebo navštíviť kurz jógy, kde vám všetko pekne vysvetlia a ukážu.
Zdroj.