Mikroskop

Žijeme život tak, akoby sme automaticky vedeli, prečo tu sme, aké máme poslanie, a čo je zmyslom nášho života. Ideme si suverénne našim životom a berieme našu súčasnú situáciu ako status quo.
Naše vzťahy, koníčky či práca sú pre nás niečo, nad čím máme kontrolu a čo tu zostane. Filtrujeme si, čo nám v našej realite vyhovuje. Nerozmýšľame o nepríjemných témach, o smrti, či o zvratoch, ktoré môžu nastať. Ak náhodou začneme o týchto témach rozmýšľať, tak iba z toho dôvodu, že sú na obzore, a niekomu blízkemu, alebo nám, niečo hrozí.
Avšak, vec sa má tak, že náš život môže byť mnohonásobne horší. To, ako prežívame svoj život, môže byť mnohonásobne horšie. A zároveň, čo si tiež neuvedomujeme, naše prežívanie môže byť aj mnohonásobne lepšie ako je teraz. Pretože za normálne nám pripadá ten stav, ktorý prežívame teraz.
Neuvedomujeme si plný rozsah toho, ako náš život môže vyzerať.

Prvý krok k porozumeniu a zmene nášho vnímania je upokojenie mysli. Na to slúži práve meditácia (link na blog o tejto technike) .
I keď upokojenie mysli samo o sebe nevedie priamo k prebudenému stavu, tak vďaka tejto technike dochádza k jej stabilizovaniu. Keď sa myseľ konečne upokojí, tak zažijeme veľký pocit úľavy, radosti a energie. Ak by sme to mali k niečomu prirovnať, je to ako keby ste niesli na chrbte veľký batoh plný kameňov, a odrazu by ste ho na chvíľu odložili. Aký je to pocit?

V čistej mysli je vnímanie naozaj iba vnímanie, bez všetkých nálepiek a domnienok. Do tohto čistého vnímania nemusíte nič pridávať, ani ho modifikovať. Tento stav sa môže stať vašim útočiskom, ktoré budete mať neustále k dispozícii pri sebe.
Je to niečo ako váš vnútorný domov. V tomto vnútornom domove sa dokážete uvoľniť takým hlbokým spôsobom, že z vás spadne úplne všetko. Čokoľvek, čo je navyše, z vás opadne a už to naďalej nezaťažuje.

Avšak pozor, stále sa bavíme o upokojení mysli. Ľudia, ktorí meditujú, častokrát podľahnú domnienke, že toto je cieľ meditácie. Ale je to len začiatok. Je to len utretie šošovky pomysleného mikroskopu, ktorý sme ešte ani len nepoužili.
Aký veľký benefit musí byť z toho, keď ho začneme naozaj naplno využívať?
.
.
.
.
.
.

Tento článok je voľným prepisom z inštrukcií Romana Mieslera v rámci intenzívneho meditačného zásedu v Centre Long. Príďte sa stíšiť a skvalitniť svoje sebapoznanie v lone prírody.
Centrum Long
Ústranie v tme, meditačné ústranie, meditačné semináre.