Čo ma naučila Včielka Maja

Včielka Maja rieši svoje malé problémy v rozprávke, ktorú sme pozerali asi všetci ako malí. Málokto si však uvedomuje príbeh za jej každodennými starosťami. Dejovú líniu som si všimla, až keď som pozerala Maju ako rodič spolu so svojím synom. Neunikol mi jej skrytý obsah.

Hneď ako sa Maja narodila, začala sa všetko vypytovať. Včely pestúnky boli v rozpakoch:

-...a prečo to vlastne robia?
-Lebo čo je svet svetom, všetky včely to tak robia.
-A načo to robia? Prečo mi to nevysvetlíš? Ale tak, aby som to pochopila.
-Ty ma prekvapuješ, dieťa moje, nikdy som nerozmýšľala tak ako ty...


Maja už od narodenia silno túži po slobode. Ako malá vyliahnutá včelička sa neustále pýta prečo niečo musí byť tak. Neurobí niečo iba preto, že to robia ostatní. Používa vlastnú hlavu, má túžbu všetko odskúšať hneď ako si zmyslí. Overuje si veci na sebe. Jej inakosť v úli vyvrcholí tým, že sa rozhodne z neho odísť a žiť život včely samotárky. Maja je rebelka, odmieta sa prispôsobiť pravidlám, ktoré jej nedávajú zmysel.

Čo ma naučila Maja? Treba sa pýtať! Netreba robiť veci iba preto, že sa to očakáva. Nebáť sa ísť si svojou cestou, aj keď je iná a nepreskúmaná.

Autorom rozprávky je nemecký spisovateľ Waldemar Bonsels, ktorého dielo Die Biene Maya z roku 1912 spracovali do animovanej rozprávky Japonci v spolupráci s Kanadou, Rakúskom a západným Nemeckom o 60 rokov neskôr.