Ako správne sedieť na meditačnom zafu vankúši

Poznáte to, sadnete si do meditácie a namiesto toho, aby ste meditovali, tak riešite telo: chrbát bolí, zadok si už ani necítite, tu a tam vás tlačí... No keď je telo dobre usadené, vydržíte sedieťpokojne a bez pohnutia... čím to je? V nasledujúcom videu si môžete pozrieť jednoduchý komentovaný návod, ako si urobiť pohodlie, udržať si svoju meditačnú pozíciu a vzpriamenú chrbticu. Tu ponúkame zjednodušený predklad:

Pohodlné sedenie na meditačnom vankúši docielite vtedy, keď máte zadok vyššie ako kolená. Ohybnejší ľudia si pri tomto sede veľmi ľahko položia kolená až na podložku a vedia stabilizovať svoju polohu bez ďalších pomôcok. V prípade, že nie ste ten prípad, môžete si kolená podložiť dekou alebo ďalším vankúšom.

Cieľom nie je byť ako ostatní, ktorých vidíte praktikovať meditáciu, alebo vyzerať ako dokonalá socha, ale nájsť vhodný spôsob podpory svojho tela, aby ste sa mohli sústrediť na meditačnú prax. V prípade, že ani podloženie kolien nepomôže a stále máte vysoko kolená, je dobré zvoliť vyšší vankúš pod zadok, alebo si ten, čo už máte, doložiť dekou alebo niečím podobným.

Ak máte dobrú výšku v pomere zadok a kolená, vyhnete sa prílišnému prehnutiu v krížovej časti chrbite a Váš chrbát sa správne uloží do prirodzenej polohy. Minimalizujete tak bolesť, ktorá by pútala Vašu pozornosť, a zároveň si šetríte svoje telo. Chrbtica musí byť uvoľnená, bez prílišného napätia alebo ohnutia, stavec po stavci správne uložená.

V prípade, že Vám aj toto robí problém, jednoducho si sadnite na stoličku, do kresla, alebo si ľahnite (pokiaľ nezaspávate). Podstatou praxe nie je sedieť v lotose s prekríženými nohami, je jedno ako pri tom vyzeráte. Keď ste sa užsprávne usadili, môžete sa uvoľniť a venovať svoju pozornosť samotnej meditačnej praxi, ktorú vykonávate.V našom e-shope môžete zakúpiť okrem klasického meditačného vankúša aj vyššie a väčšie meditačné podušky, alebo si rovno objednajte výšku akú potrebujete. Ako to urobiť? Vypodložte si svoje telo pri nácviku meditácie, a keď budete s výškou spokojní, jednoducho zosadnite a výšku zmerajte centimetrom. Ak potrebujete vankúš vyšší ako 25cm, odporúčame doobjednať už len menší kus k tomu. Potom nám už len napíšte Vašu požiadavku na info@meditacne.sk a my Vám obratom pošleme cenovú ponuku. Nezabudnite, že si u nás môžete vybrať okrem veľkosti aj farbu a výšivku akú chcete.